Suomen Vesiensuojelun Keskusliitto esittää seuraavaan hallitusohjelmaan kolmea keskeistä vesiensuojelun tavoitetta, joilla voidaan merkittävästi parantaa vesistöjen tilaa, vahvistaa luonnon monimuotoisuutta sekä turvata puhtaat vesivarat tuleville sukupolville.
Ensimmäinen tavoite on maatalouden ravinnekuormituksen merkittävä vähentäminen. Fosfori- ja typpikuormitusta tulee vähentää vähintään 30 prosenttia vuoteen 2030 mennessä muun muassa täsmälannoituksen, ravinteiden kierrätyksen ja tehokkaiden suojavyöhykkeiden avulla.
Toinen tavoite on jätevesien käsittelyn kehittäminen sekä haitallisten aineiden ja mikromuovien vähentäminen. Jätevedenpuhdistamoiden modernisointi, uusien puhdistusteknologioiden käyttöönotto sekä kansallinen mikromuovi- ja haitta-ainestrategia ovat välttämättömiä vesistöjen suojelemiseksi.
Kolmas tavoite on vesistöjen ennallistamisen ja kunnostuksen merkittävä lisääminen. Tavoitteena on kunnostaa vähintään 500 vesistö- tai valuma-aluetta vuoteen 2035 mennessä, purkaa vaellusesteitä sekä ennallistaa virtavesiä ja pienvesiä.
Alueelliset vesiensuojeluyhdistykset ovat näiden tavoitteiden käytännön toimeenpanijoita. Ne toteuttavat kunnostushankkeita, tuottavat pitkäaikaista ja riippumatonta vesistötietoa, kokoavat eri toimijat yhteisiin hankkeisiin sekä varmistavat, että toimenpiteet kohdennetaan paikallisiin tarpeisiin ja parhaaseen saatavilla olevaan tutkimustietoon perustuen. Vesiensuojeluyhdistysten asiantuntemus, alueellinen läsnäolo ja laajat yhteistyöverkostot tekevät niistä keskeisen toimijan suomalaisen vesiensuojelun onnistumisessa.
Pitkäjänteinen rahoitus ja alueellisten vesiensuojeluyhdistysten toimintaedellytysten turvaaminen ovat edellytys sille, että hallitusohjelman vesiensuojelutavoitteet voidaan saavuttaa vaikuttavasti ja kustannustehokkaasti koko Suomessa. Lue tavoitteista lisää täältä.
